Mint minden tyúktartót, így előbb-utóbb engem is megfertőzött a színes tojások látványa. Csábító, szinte már émelyítő élvezetet nyújt a kék, zöld, illetve a csokibarna tojások látványa.
Persze, a tyúkok tartásában az elsődleges szempont nem feltétlen a tojáshéj színe, hisz aki házi kedvencként tart tyúkokat, annak a fűzöld tojások csak hab a tortán. Húsvét közeledtével, szerintem ritka az a család, akinek természetesen festett (ha úgy vesszük festve jött ki a tyúkból) tojások kerülnek az ünnepi asztalra.
A képekben segítségemre volt a blog egyik olvasója, Csabai Vera, aki Marans és Itáliai tojásairól osztott meg velünk néhány képet. Köszönet neki!
Fehér tojás
A tojás héja kalcium-karbonátból épül fel. Ennek a színe fehér. Ezért a fehérhéjú tojások nem tartalmaznak pigmentet. Többnyire a jóltojó fajták rendelkeznek ilyen héjjal. Ilyen a Leghorn, az Itáliai, a Selyem baromfi, a Spanyol fehérarcú, Minorca, Hamburgi, Orloff, Szicíliai boglárka és a Lakenvelder.
Kék tojás
A kék tojások héja kívülről és belülről is kék. Ez azért történik így, mert a kék biliverdin tartalmú pigmentek a héjképződés korai szakaszán kerülnek a héj felületére. Eleinte azt gondolták, hogy a kék pigmentek a vérből, a hemoglobinból lesz kiválasztva, de mára kiderítették, hogy a héjmirigy választja ki őket. Két tyúkfajta tojik ilyen tojást: Ameraucana, Araucana és ezen fajták keverékei (nem minden esetben).
Barna tojás
A barna tojások héja kívülről barnás, belülről fehér. Ez azzal indokolható, hogy a barna protoporphyrin tartalmú pigmentek később kerülnek fel a héjra. A barna pigmentek merőben különböznek a kék pigmentektől, de annyi hasonlóság akad közöttük, hogy a barnát is a héjmirigy választja ki. Többnyire a hústípusú fajták tojnak barna tojást, de mára a hibridek zöme barnahéjú tojást tojó. Hústípusú fajtákra a példa a Brahma, illetve a Cochin, míg hibridekre a Tetra H baromfi, illetve a Super Harco.
Krémszínű tojások
A krémszínű és a barna héjú tojások között az a különbség, hogy itt kevesebb a barna pigment. Ilyen színű tojást tojnak a kettőshasznú baromfik. Ilyen a New Hampshire, a Wyandotte, a Sulmtaler, illetve a tanyasi keverékek.
Csokibarna tojás
A tojáshéj színénének erősségét a tojás héjmirigyben töltött ideje határozza meg. Minél hosszabb ideig folyik a héj színezése, annál erősebb lesz a tojás színe. Általánosítható, hogy a tyúkok a vedlést követő restart után erősebb színű tojásokat tojnak, mint a periódus végén. A kotlásra hajlamos madaraknál a fakó tojás árulkodó jel a közelgő kotlásra.
A csokibarna tojások héjának belső része szintén fehér a barna pigmentek miatt. Két fajtát ismerünk, amely "csokitojást" tojik. Ezek a Marans és a Welsummer fajták. Gyakran egy periódusa végén járó Marans tyúk nem sokkal tojik sötétebbet, mint egy átlag tyúk.
Zöld tojás
A zöld tojások héja kívülről zöld, belülről kék. Ez azzal magyarázható, hogy a kék pigmentek hamarabb kerülnek a tojásra, mint a barna pigmentek. Csokibarna és kék tojást tojó tyúkok keresztezésekor olívazöld tojást fognak tojni az utódok, amiket Olive egger-nek nevezzük. A zöld tojás csak barna és kék tojást tojó tyúkok párosításából születhetnek. Két fajtát ismerünk, amely ilyen színű tojást tojik: a fentebb említett Olive egger, illetve az Araucana keveréke, az Easter egger.
DH és Vera