Minden tyúktartó szembesült már evvel a problémával. Nem elég az amúgy is kevés tojás, de ami van, az is szétfagy. De mi a teendő ennek elkerülése végett?
Elsősorban, egy megfelelő helyet kell biztosítani a tyúkoknak. Ha egy rendes, meleg helyet biztosítunk madaraink számára, szinte biztos, hogy nem akarnak máshová tojni, legfőképp a mínuszokban. Persze akad egy-két kivétel mindig...
Ha a rendes helyet biztosítottunk, szükséges egy megfelelő tojóláda is. A tojóláda a baromfi fészke. Elég melegnek, hívogatónak kell lennie ahhoz, hogy a lányok megbízzanak a helyben. Ezt elősegíti a kényelem. Minél kényelmesebb egy tojófészek, annál nagyobb valószínűséggel választják azt a tyúkok.
A tojóládát szalmával, vagy szénával béleljük. Tapasztalataim alapján, a szalmát jobban szeretik, de az ócska ruhát sem vetik meg. Személy szerint, a forgácsot nem nagyon használok, mivel elég hamar kikaparják. A fűrészpor használata nem ajánlatos, mert hamar eltetvesedik.
Persze, mint mindig, itt is akadnak kivételek. Nekem van egy kis piros tyúkom, ő semmi áron nem tojna a tojóládába. Nem, ő nem... Ő ragaszkodik a rózsaszín, törött vederjéhez. Fél életében abba tojt, talán ezért nem akar változtatni. Mondhatni, ő a legjobban tojó tyúkom.
Ha már ilyen kalandvágyó tyúkjaink vannak, nagyon jó lenne kifigyelni a tojóhelyt. Előfordulhat, hogy a tojás elvétele után új helyet kutat, így ajánlatos egy műtojást tenni a fészekbe.
Ezekre a kinti tojóhelyekre ügyelni kell. Naponta egyszer legalább, például záráskor (ha még addig nem fagytak szét...) meg kell látogatni őket, mert a fagyos téli éjszakán nagyon hamar szétfagynak a tojások.
A szétfagyott tojással mi a teendő?
Őszintén, én ki szoktam dobni. Mirelit tojást nem ettem még, de valahogy nem is kívánom. Éppenséggel, ha valami oknál fogva több fagy szét, akkor megfőzöm nekik, mert a hideg téli napokon nem nagyon jutnak egyéb fehérjeforráshoz.
DH